Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia

35 lat PMiHW - zdjęcia z obchodów
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
45 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 125
Najnowszy Użytkownik: ReniaM
40 lat PMiHW
Facebook
Martola
Strategie
Reko
Kraj Bocage, Kursk, Francja 1940
Pod koniec marca 2014r Telewizja TVN24 zwróciła się do Pracowni o możliwość nakręcenia serii ujęć z naszych makiet. Chodziło o zilustrowanie dziś zachodzących procesów zbrojeń, ale w ujęciu historycznym. Uznano, że najlepiej będzie pokazać w serii programów różne zjawiska czasu wojny w oparciu o sceny z lat II Wojny Światowej. Należało dobrać tego typu bitwy, o których można było założyć, że duża część widzów zdoła skojarzyć z historii o co, kiedy i gdzie się odbyły. Dobraliśmy trzy. Kursk, jako największą z lat II wojny bitwę pancerną, z lipca 1943 na Froncie Wschodnim. Rozległe i wypalone upalnym słońcem pożółkłe stepy. Liczne przygotowane pozycja obronne, długie linie oszalowanych okopów, artyleria na stanowiskach oraz, oczywiście duże zgrupowania pancerno- motorowe z obu stron.

Fragment walk z maja 1940 roku z wojny Niemiecko-Francuskiej w 1940 roku, oraz „wyjście” po lądowaniu w Normandii wojsk USA z przyczółków. Ten trzeci fragment ulokowaliśmy w specyficznym terenie zwanym z francuska benny bocage. (Chłopi w Normandii rozdzielali swe pola za pomocą kamieni- otoczaków, usuwając owe kamienie z uprawnej części na tzw. miedze. Powstał charakterystyczny układ terenu, specyficzna „siatka” pól, poletek i łąk porozdzielana wałami kamiennymi, często mocno zakrzaczonymi). Z wojskowego punktu widzenia idealny teren do obrony i zablokowania ruchu jednostek pancernych i zmotoryzowanych, doskonałe miejsce do działań opóźniających, stwarzające możliwość zadawania dotkliwych strat korzystając z ukrycia i osłony. W tym terenie pokazaliśmy natarcie jednostek pancernych 3 Armii Gen Pattona. Broniły się formacje Waffen SS, w tym oczywiście również pancerne.


Nieco inaczej ujęliśmy sceny z wojny Niemiecko Francuskiej. Poza formacjami bojowymi postanowiliśmy pokazać zjawisko „uciekinierów”, tj. przerażonej, uchodzącej od strefy walk ludności cywilnej, blokującej drogi w stopniu uniemożliwiającym wykorzystanie tychże dróg przez jednostki wojskowe. Rozmieściliśmy też na makietach sztaby, szpitale polowe, liczne pojazdy cywilne, punkty kontrolne etc. itp. Jak nam to wyszło?

Cóż, proszę oglądając galerię z fotkami samemu ocenić. Ekipa operatorów, oświetleniowców, dźwiękowców z TVN24, potem redaktor prowadzący nie szczędzili nam słów uznania... Materiał nagrany przez ekipę został zarchiwizowany i będzie wielokrotnie wykorzystywany przez tę TV w przyszłości. Pierwszy raz choć w małym stopniu już się stało we wtorek o 20.30 1 kwietnia. To nie prima aprilis. Cóż, miłe. Ze swej strony dziękuję wszystkim, którzy w PMiHW przyczynili się do takiego przygotowania dioram, które pozwoliło na właściwym poziomie wypaść przed kamerami.

Na stronie zamieszczamy nieco materiałów, które, jak mamy nadzieję pozwolą sobie wyrobić własne zdanie. Oby się podobało.

Instruktor
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.