Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia

Remont Pracowni i po Remoncie
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
45 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 135
Najnowszy Użytkownik: PawelD
40 lat PMiHW
Facebook
Martola
Strategie
Reko
Panzermuseum Munster, Niemcy
Tak jak Saumur we Francji uchodzi za najsłynniejsze i największe muzeum broni pancernej, tak w Munster istnieje podobne, tyle, że w Niemczech. W Saumur jest jeszcze słynne szkoła kawalerii.


O obu na naszej stronie i artykuły i galerie już są. Jest jeszcze jedno podobieństwo. W Munster jest –i funkcjonuje do dziś- słynna szkoła broni pancernej właśnie. Częściowo zdezaktywowana i dostępna zwiedzającym, częściowo funkcjonująca na bieżąco. W ubiegłym roku „zaliczałem” Saumur, w sierpniu. Teraz, w czerwcu, miałem zaszczyt być gościem w Munster. Wrażenia? Cóż, polecam galerię zdjęć… Część wozów oczywiście się powtarza, w Saumur jest ich więcej i z większej ilości państw. W Munster raczej skoncentrowano się na wozach Niemieckich. Poczynając od pojazdów pamietających I wojnę światową. Jest kamień –obelisk z pięknym godłem batalionów ciężkiej broni pancernej z lat 1917-1918. (fotki…). Są fajnie się prezentujące samochody pancerne i oczywiście czołgi. Wielkie wrażenie robi ładnie wyeksponowany i ulokowany w wystylizowanym otoczeniu wielki A7V. Łącznie z dostępnym, odrestaurowanym pieczołowicie wnętrzem. Warunki walki, pracy licznej załogi można sobie dokładnie wyobrazić. Potężny mastodont imponuje i wręcz straszy. Co musieli czuć atakowani przez taką maszynę żołnierze?...Grozę budzi i wielkość i potęga. A należy przy tym pamiętać w jakich czasach się pojawił… Mnóstwo eksponowanych maszyn jest „na chodzie”. Widać to po wyciekach oleju z silników, po jasnych krawędziach natarcie poszczególnych traków gąsienic…


Podobnie rzecz się ma z wozami z lat II wojny. Tu poza samymi pojazdami –a jest ich wiele- zaprezentowano wiele dodatkowych eksponatów. Są więc słynne silniki Maybacha, są polokowane przy pojazdach różne rodzaje stosowanej wówczas amunicji. Imponuje np. pocisk 380mm do gigantycznego Sturmtigera… Polecam oglądając fotki /a robił je towarzyszący mi w tej wyprawie zawodowy i znakomity fotograf Niemiecki/ przyjrzeć się szczegółom. Otwarte włazy dają możliwość oceny grubości i sposobów łączenia pancerza. Warstwy zimmeritu (pasty antykumulacyjnej) są świeże jakby były położone niedawno… Wspaniale są wyeksponowane elementy dodatkowego wyposażenia. Uchylony właz kierowcy w Pz V Panther z Dywizji Pancernej Lehr prezentuje urządzenie, dzięki któremu kierowca widział w nocy….Na wylotach luf wielu pojazdów dają się odczytać oryginalne, wybite numery fabryczne. Wozy są w pełni oznakowane i zachowane w stanie takim, jakby zaraz miały wrócić do walki… Specjalne potraktowanie pozwoliło zajrzeć w różne miejsca. W galerii da się wiec zobaczyć salę kadetów broni pancernej dziś funkcjonującą. Są stanowiska dowodzenia i do szkolenia na poszczególne specjalności. Wreszcie temat nam najbliższy z natury rzeczy. Dioramy… Afganistan, misje, patrole, toj-tojki, naprawianie sprzętu, baza, „beczki śmiechu” (namioty kwaterunkowe)…Polecam galerię fotek i uważne pooglądanie poszczególnych zdjęć. Będzie to zajęcie i poznawcze i wiele podpowiadające wykonującym modele. Zapewniam, że Kingtiger, RSO czy nawet szturmowo-bojowo-rozpoznawczy Trabant robią wrażenie zdecydowanie odmienne gdy można ich dotknąć… Z oczywistych względów nie zamieszczamy fotek wozów powojennych, czy wręcz współczesnych. Nasze, pracowniane zainteresowania kończą się na latach II wojny. Oczywiście, przywiozłem ze sobą mnóstwo zdjęć i tego sprzętu, pozostaną one w zasobach dostępne jak zawsze zaineresowanym.

Pozdrawiam, Instruktor
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.