Pracownia Mikromodelarstwa i Historii Wojskowej
Nawigacja
Strona Główna
O nas
Forum
Artykuły
Linki
Galerie
Download

Szukaj
Kontakt
Obrazek dnia

Remont Pracowni i po Remoncie
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
45 lat PMiHW
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 135
Najnowszy Użytkownik: PawelD
40 lat PMiHW
Facebook
Martola
Strategie
Reko
Prusacy versus Francuzi, okres napoleoński
Po pauzie wakacyjnej, pierwszą większą akcją była przeprowadzona w sobotę ( 13.09.2014r) na dużym terenie /12 makiet/ bitwa między wojskami Pruskimi prowadzonymi pod dowództwem Andrzeja „Miśka” W, Pawła, Łukasza i Wiktoria a Francuskimi pod dowództwem moim oraz Janka, Kuby J. i Kuby M. Bitwa odbyła się niezależnie od trwających przygotowań do rocznicy Pracowni. Oznaczało to, że kilku orłów przygotowywało swe ekspozycje do zapowiedzianego konkursu /pod okiem Bzyka-Muszki/, a inna ekipa dziarsko szykowała makiety do zaplanowanej ekspozycji rocznicowej, mocno je modyfikując, konserwując, przerabiając i przystosowując /pod Marcinem „Stefanem”/. Scenariusz akcji bojowej został zaprezentowany i omówiony już w środę 10.09. Podano siły, zadania, rozstawiono i przygotowano teren, określono cele, czas, podano informacje logistyczne.

W bitwie miało wziąć udział kilku dowódców po raz pierwszy mających prowadzić samodzielnie duże kontyngenty. Dotyczyło to Wiktoria, Łukasza, Kuby M. Po stronie Francuskiej zadanie miało charakter mocno agresywny, co zmuszało do podjęcia dynamicznych działań zaczepnych. Prusacy mieli poprowadzić aktywną obronę broniąc ważnych komunikacji. Odprawy poprowadzono przed akcją, więc dowódcy mieli czas na właściwe rozlokowanie swych sił, zaplanowanie akcji i samodzielną realizację zadań.

Jednak już w początkowej fazie akcji bojowej po stronie Pruskiej wystąpił niesamowity
i nieprzewidziany gambit. Na rozwijającą się do akcji baterię Francuskiej artylerii polowej spadł skoncentrowany ogień pruskiej baterii ciężkiej. Takiej baterii miało nie być w składzie sił Pruskich. Zrobiło się nieprzyjemnie. Francuska bateria natychmiast poniosła straty w personelu, straciła zaprząg, ba, padło kilku strzelców konnych i woltyżerów osłaniających armaty. Nawet nie było jak odpowiedzieć…Szybko też okazało się, że wobec mających nacierać 15 batalionów Francuzów stoi 25 (sić!) batalionów Pruskich. Co więcej, wobec 4 pułków jazdy Francuzów /dwa lekkie + dwa liniowe/ jest 7 (sic!!) pułków jazdy Pruskiej, w tym ciężcy kirasjerzy… Żeby było jeszcze bardziej źle, szybko okazało się, że skład Pruskich batalionów pieszych jest…hm… ultra ciekawy! Poza klasycznymi muszkieterami i fizylierami są grenadierzy /co jednak było naturalne/, ale są również Jegrzy i formacje schutzen!

Prusacy wspierani silnym ogniem panującej na polu walki ciężkiej artylerii użyli natychmiast dużej liczby swej jazdy do dynamicznych działań. Spowodowało to sytuację, w której całe prawe skrzydło Francuzów /Kuba J/ mające dwa pułki piechoty liniowej zamiast realizować postawione sobie zadania przeformowało się w liczne czworoboki by spróbować odeprzeć ataki kilku pułków jazdy Pruskiej. Francuzi nie mieli tam artylerii, z jazdy natomiast w osłonie były raptem dwa szwadrony huzarów… Idące w swym klasycznym szyku dwa pułki Pruskiej piechoty liniowej nie zdołały nawet nadążyć za własną jazdą sukcesywnie spychającą Francuzów. Do walki piechoty na prawym skrzydle francuzów między jednostkami pieszymi w tej sytuacji wcale nie doszło. Jeden z czworoboków francuskiej liniówki rozbili zdecydowanym atakiem Pruscy Dragoni Pawła.

Lewe Francuskie skrzydło ruszyło mocno do przodu. Pułki liniowy i lekki piechoty, mając dwa szwadrony huzarów osłony korzystały tu z dodatkowego argumentu. Brygada Jazdy Liniowej z półbaterią konnej artylerii zdawała się dawać dobre rokowania w działaniu ofensywnym. Prowadził to skrzydło Janek, doświadczony dowódca. Miał przed sobą początkującego na taką skalę Wiktoria. Jego Prusacy /mieszanka liniówki, landwery, jegrów, schutzen i lekkiej jazdy/ okazała się twardym orzechem, a sam Wiktorio zasłużył sobie na niezwykle wysoką ocenę jako dowódca. Długo i skutecznie powstrzymywał zdeterminowane ataki obu pułków francuskiej piechoty. Janek, widząc wszędzie Pruską przewagę własną jazdę liniową trzymał w drugim rzucie, angażując skutecznie do akcji jedynie artylerię konną. W centrum „Misiek” zdecydowanie ruszył pruską lekką jazdą i tłumem piechoty. (Tej pruskiej jazdy było naprawdę wszędzie pełno….). Szybko doszło tam do interwencji moich strzelców konnych, którzy osłaniając swą artylerię zagrożoną Andrzeja bezpośrednimi atakami musieli reagować. Strzelcy nie mieli swojego dnia. Odrzuceni przez Śląską Landwherę konną odskoczyli po stratach, by z kolei zareagować na akcję kolejnych /tym razem Pawła/ jeźdźców w centrum. I tu jednak szczęście strzelcom wyraźnie nie sprzyjało. Kolejne starcie było ich ostatnim i z pułku została …kompania…
W dodatku, ataki pruskiej jazdy –opłacone wysokimi stratami- spowodowały w centrum Francuzów niesamowite zamieszanie. Zagrożona artyleria, rozszarpywani strzelcy konni, dwa z trzech batalionów piątego pułku piechoty „rozbałaganione” i ze stratami po walkach z pruską jazdą /Kuby M. i mój/ nie prezentowały Francuskiego Centrum pozytywnie.

W dodatku okazało się, że mimo scenariuszowych ustaleń zabudowania będące na linii wojsk Pruskich są ufortyfikowane i silnie obsadzone. Eliminowało to nawet możliwość myślenia o ew. ataku. Na to Francuzi zwyczajnie nie mieli sił i środków. Tych kilka zmian „zaserwowanych” nieprzypadkowo przez Pruski sztab „ustawiło” bitwę. Używam delikatnych określeń, ale mówiąc wprost zmiany te bitwę wypaczyły i przesądziły. Skutkiem było to, że Francuskie prawe skrzydło swych celów nie osiągnęło i nie miało szans osiągnąć, co więcej, zostało zmuszone do wycofania się przed siłami Łukasza i Pawła. Centrum Francuskie /Ja i Kuba M./ zostało remisowo zastopowane, choć zadało Prusakom Andrzeja i Pawła duże straty. Ale szans na kontynuację natarcia w tej części pola bitwy już nie było. Najbliższy osiągnięcia swych celów był Janek na francuskim lewym skrzydle, ale właśnie tu doskonale w twardej i aktywnej obronie sprawdził się Wiktorio. Końcowa faza akcji groziła rozbiciem tu Prusaków, ale w oznaczonym czasie nie udało się osiągnąć sukcesu.

Prusacy ponieśli większe straty, szczególnie dla nich dotkliwe w zbyt pochopnie używanej jeździe, ale utrzymali się, co więcej prawie pobili przeciwnika na jednym skrzydle. Francuzi natomiast nie osiągnęli swych celów ponosząc przy tym dotkliwe straty. Poważny zarzut można i należy postawić dowództwu Prusaków za dobór sił w zakresie ich rodzaju i ilości, w dodatku bez powiadomienia o tym autora scenariusza i oczywiście przeciwników. Popsuło to założenia bitwy i doprowadziło do dotkliwych strat, oraz uniemożliwiło realizację postawionych zadań. Uwaga na przyszłość: nigdy więcej w ten sposób. Ambitna, pełna poświęcenia postawa dowódców i determinacja w wykonywaniu postawionych zadań nie mogła zniwelować tak dalece rozchwianych proporcji sił i ich bojowych możliwości.

Z drugiej strony znakomicie radzili sobie Paweł i Wiktorio obaj zasługując na wyróżnienie, poprawnie Kuba J. i Łukasz, trochę poniżej oczekiwań wypadli Janek i Kuba M. Ja nie miałem swojego dnia. Dwukrotnie pogromiony w starciach jazdy dwukrotnie pobity, raz przez Miśka, raz przez Pawła straciłem niemal cały pułk strzelców konnych.

Kontynuacja szkolenia z okresu napoleońskiego dotyczyć będzie wojsk Rosyjskich. Przed nami po szkoleniu następna bitwa i to z trudniejszym i lepszym przeciwnikiem Francuzów.

Pomyślnych łowów na makietach. Instruktor
Komentarze
markiewicz02 dnia wrzesień 27 2014 19:43:17
Ma instruktor rację ciężkie artylerii pruskiej nie powinno być , bez tego bitwa miała by o wiele inne oblicze. Sądzę że źle manewrująca pruska ciężka kawaleria nie miała tylko dwie możliwości: albo się poddać albo zostać rozstrzelana. Prusacy chyba dobrze zrobili poddając się
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.